DIAGNOSTYKA SPORTOWA

Badania dla sportowców

 

Często bardzo mocno skupiamy się na wybranych celach sportowych i nie dostrzegamy, że nasze ciało ogranicza ich osiągniecie. Dzięki diagnostyce dowiesz się, które partie ciała znajdują się w stałym przeciążeniu, a które są osłabione. Poznasz mocne i słabe strony swojej rozgrzewki, stretchingu, samego treningu czy techniki sportowej.  

Zabieg dedykowany w szczególności sportowcom takich dyscyplin jak bieganie, triathlon, piłka nożna, lekka atletyka czy sporty rakietowe. Jest to bardzo ważna składowa treningu w sezonie jak i w trakcie roztrenowania. Takie sezonowe badania przechodzą wszyscy zawodowi sportowcy na świecie!

Na czym polega zabieg?

Każde spotkanie składa się z elementów wyszczególnionych poniżej

Stałe elementy każdej diagnostyki

1. szczegółowy wywiad oparty o kartę sportowca + ocena badań medycznych
(RTG, MRI, TK, USG, morfologia krwi)
2. badanie funkcjonalne (siła mięśniowa, zakresy ruchomości i stabilność stawów, testy ortopedyczne, testy funkcjonalne), poszukujemy słabego ogniwa, które ogranicza twoje ciało
3. badanie postawy (badanie stóp, kolan, bioder, miednicy, kręgosłupa i kończyn górnych) i jej wpływu na technikę sportową
4. ocena ryzyka kontuzji oraz określenie istniejących przeciążeń
5. korekcja rozgrzewki i rozciągania

Jak się przygotować?
Weź ze sobą luźny strój i wszystkie badania medyczne. Zabierz swoje buty treningowe (aktualnie używane i stare - zużyte), jeśli prowadzisz dziennik treningowy również weź go ze sobą.

Dodatkowe elementy najistotniejsze dla danego sportu:

1. biegacze - ocena zużycia butów i techhniki biegu, istnieje możliwość rozszerzenia diagnostyki o videoanalizę techniki biegu (polega na nagraniu biegu od przodu, tyłu i boku. Następnie po obrobieniu materiału video omawiane są błędy techniczne, które popełnia sportowiec i proponowane są ćwiczenia korygujące biomechanikę biegu).
2. triathloniści - buty, rower, technika pływania i biegu
3. piłkarze nożni - obciążenia typowe dla danej pozycji na boisku
4. tenis/squash - dobór rakiety (wyważenie, naciąg, szerokość uchwytu)

Korzyści

z diagnostyki sportowej

Na podstawie całego badania, które określa wpływ słabego ogniwa w ciele na możliwości osiągnięcia zamierzonych celów, przedstawiany jest indywidualnie dobrany program:

+  Ćwiczeń terapeutycznych (korekcja biomechaniki, terapia przeciążeń)
+  Ćwiczeń sportowych (związanych z poszczególnymi elementami takimi jak siła, elastyczność, stabilizacja)
+  Zalecenia dotyczące rozgrzewki
+  Pozycje rozciągania statycznego i dynamicznego
+  Możliwości automasażu
+  W razie potrzeby indywidualny plan oraz cel spotkań z fizjoterapeutą.